• تویوتا الهی - مرکز فروش و خدمات پس از فروش تویوتا در خراسان رضوی
هجوم خریداران نسل جدید تویوتا لندكروزر، منجر به پیش‌فروش یك‌ساله آن شد

هجوم خریداران نسل جدید تویوتا لندكروزر، منجر به پیش‌فروش یك‌ساله آن شدهجوم علاقه‌مندان به خرید نسل جدید تویوتا لندكروزر و محدودیت‌های شدید خودروساز ژاپنی برای فروش این خودرو، باعث پیش‌فروش یك‌ساله بهترین محصولش شده‌ است

چند ماه پیش تویوتا از نسل جدید لندكروزر رونمایی كرد كه با استقبال بی‌نظیری در بازار جهانی رو‌به‌رو شد و در حال حاضر سفارش خرید این خودرو به اندازه‌ای است كه تویوتا مجبور به پیش‌فروش یك‌ساله بهترین شاسی‌بلند خود می‌شود. شاید در بازار ایران پیش‌فروش یك‌ساله خودرو آن‌چنان عجیب به نظر نرسد؛ اما این جریان برای خودروساز موفق تویوتا امری دور از انتظار است. البته دلیل اصلی، تقاضای بسیار زیاد خرید لندكروزر جدید است.

یكی از دلایل تقاضای زیاد برای لندكروزر ۲۰۲۲ مدل LC300 نبود آن در بازار كشورهای مختلف است و هنوز نمی‌توان گفت خودروساز ژاپنی، حضور گسترده‌ای در بازار جهانی دارد. تویوتا در زمان معرفی لندكروزر جدید، تنها از مدل LC300 رونمایی كرد. انتظار می‌رود تویوتا برای پاسخگویی بهتر به مشتریان و حضور پررنگ‌تر نسبت به سال‌های قبل، مدل LC200 لندكروزر را نیز معرفی كند.

دلیل دیگر پیش‌فروش یك‌ساله تویوتا، اقدامات جدید در برنامه فروش لندكروزر است. خودروساز ژاپنی بعد از معرفی نسل جدید لندكروزر، به هر خریدار اجازه خرید تنها یك دستگاه می‌دهد و تحویل خودرو تا یك سال آینده نیز ممكن نیست. همچنین تویوتا هیچ برنامه‌ای برای فروش خودرو جدید در بازار آمریكا ندارد و قصد دارد نسخه لوكس‌ لندكروزر یعنی لكسوس سری LX با مدل ۲۰۲۳ را سال آینده در این بازار معرفی كند.

تمامی گفته‌ها حاكی از آن است كه تویوتا می‌خواهد به‌طور كاملا ویژه، فروش لندكروزر جدید را محدود و بازار جدیدی در مناطق خاص ایجاد كند. یكی از چالش‌های تویوتا، تهدید امنیت جهانی توسط محصولاتش است و هیچ علاقه‌ای ندارد كه گروه‌های تروریستی از محصولاتی چون لندكروزر، هایلوكس و... استفاده كنند. به نظر می‌رسد یكی از دلایل محدودیت‌های شدید خودروساز ژاپنی برای فروش، همین موضوع باشد.

تولید لندكروزر جدید در ۵ و ۶ آگوست به دلیل كمبود قطعات متوقف شد و مهم‌ترین دلیل آن، شدت گرفتن شیوع ویروس كرونا در جنوب شرقی آسیا است. كمبود قطعه در كارخانه تویوتا بر تولید لكسوس مبتنی بر LC200 و لكسوس LC70 نیز اثرگذار بوده‌ است.