• تویوتا الهی - مرکز فروش و خدمات پس از فروش تویوتا در خراسان رضوی
واكنش یك نماینده مجلس به مخالفت مجمع با مصوبه آزادسازی خودرو

واكنش یك نماینده مجلس به مخالفت مجمع با مصوبه آزادسازی خودروواكنش یك نماینده مجلس به مخالفت مجمع با مصوبه آزادسازی خودرو / باید منتظر نظر شورای نگهبان باشیم

برنا نوشت: عضو كمیسیون عمران در مجلسدر رابطه با جزئیات واردات خودروهای خارجی گفت:طرحی كه در مجلس تدوین و تهیه شده است به هیچ عنوان به معنای آزادسازی واردات خودرو نیست و اصلا چنین هدفی در این طرح دنبال نشده است.

mLqIlIzWah

«علی اكبر كریمی»، نماینده مردم اراك و عضو كمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با جزئیات واردات خودروهای خارجی گفت: طرحی كه در مجلس تدوین و تهیه شده به هیچ عنوان به معنای آزادسازی واردات خودرو نیست. اصلا چنین هدفی در این طرح دنبال نشده است و این یك تصور غلطی است كه در روزهای اخیر شكل گرفته، بعضا در جاهای مختلف شنیده می‌شود كه مجلس واردات خودرو را آزاد كرد. این یك گزاره اشتباه و یك برداشت غلط از طرح مجلس است.

او ادامه داد: آنچه كه در مجلس تصویب شد امكان واردات خودروهای صرفا هیبریدی و برقی است نه عموم خودروها و این واردات صرفا در مقابل صادرات و بدون اختصاص ارز انجام می‌گیرد. در همین مصوبه تاكید شده امكان انتقال دانش و فناوری این نوع خودروها در داخل كشور فراهم شود و توان علمی و فناوری كشور برای ساخت چنین خودروهای هیبریدی، میسر شود. قرار نیست همیشه وارد كننده خودروهای برقی و هیبریدی باشیم.

كریمی بیان كرد: مدت‌هاست جهان به دنبال حذف سوخت فسیلی از خودروهاست و شركت‌های خودروساز در سطح دنیا بخش عمده‌ای از تحقیقات صنعتی خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند و بر تولید خودروهایی كه فاقد سوخت فسیلی باشند، متمركز شده‌اند كه عمدتا خودروهای برقی و هیبریدی هستند. در ایران توسط شركت‌های خودروسازی اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته و شركت‌هایی كه در این حوزه فعال هستند دستاوردهای خوبی داشتند. امیدواریم در تولید خودروهای هیبریدی، كشور گام‌های بلند و اساسی در سال‌های آینده بردارد. برای برخی از مصرف‌كنندگان این نوع خودروهای برقی و هیبریدی مطلوبیت دارد و هنوز در كشور تولید این نوع خودروها عمومیت نیافته كه در ازای ارز حاصل از صادرات این امكان در طرح مصوب مجلس شورای اسلامی فراهم شد.

او در خصوص تغییرات ایجاد شده در این طرح و نظر شورای نگهبان گفت: این طرح در اصل مصوبه مجلس دهم بود كه چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و آمد كرد اما مصوبه هفته گذشته مجلس، به عبارتی اصلاح طرح برای تامین نظر شورای محترم نگهبان و رفع ایرادات بود.

كریمی در خصوص اختیارات دولت در این طرح بیان كرد: در طرح قید شده كه این واردات منوط به صدور مجوزهایی است كه از طرف دولت و وزارت صمت داده می شود كه به عبارتی این یك مجوز مشروط است. اگر دولت در سیاست‌های خود تشخیص دهد كه نیاز به واردات نیست و در داخل این نوع خودروها می‌تواند تقویت و تولید شود، به طبع محدودیت‌هایی وضع می‌كند و یا در ارائه مجوزها شرایط سخت‌تری را لحاظ می‌كند، در نتیجه این واردات در عمل هم اتفاق نخواهد افتاد. در این طرح مكانیسیم و سازوكارهایی برای اعمال نظر از سوی دولت و وزارت صمت پیش بینی شده است.

او در خصوص مخالفت دو تن از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با این مصوبه مطرح كرد: باید منتظر باشیم شورای نگهبان نظر بدهد و بر اساس آن نظر، مجلس یا بر نظر خودش اصرار و یا با اصلاحات مجدد نظر شورای محترم نگهبان را تامین می‌كند.

khabaronline.ir/news/1557756