• تویوتا الهی - مرکز فروش و خدمات پس از فروش تویوتا در خراسان رضوی
پیش فروش خودرو‌های خارجی ترفند جدید كلاهبرداران!

پیش فروش خودرو‌های خارجی ترفند جدید كلاهبرداران!دبیر انجمن واردكنندگان خودرو گفت: اخیرا افرادی در دفاتر خاص و یا در فضای مجازی به پیش فروش خودرو‌های روز خارجی با عنوان آزاد شدن واردات اقدام كرده‌اند كه این اقدام كلاهبرداری است.
مهدی دادفر  با اشاره به طرح اخیر مجلس برای واردات خودرو افزود: طرح مجلس، طرحی بسیار پیشرو و در راستای توزیع عادلانه فرصت برای همه ایرانیان در بهره مندی از خودروی بهینه و متناسب با درآمدشان است، اما توصیه می‌كنم تا زمانی كه طرح مجلس تبدیل به قانون و ابلاغ نشود هیچ گونه وجهی و به هیچ شكلی، به هیچ كس از بابت پیش خرید خودرو‌های وارداتی پرداخت نكنند..
 
 
 
 z0l2RvUhNq
 
 
وی اضافه كرد: با به جریان افتادن طرح مجلس، افراد سودجو به پیش فروش خودرو‌های مدل سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ اقدام كردند توجیه‌شان هم این است كه پیش ثبت سفارش و یا ثبت سفارش دارند و از مردم ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت خودرو‌ها بر اساس قیمت سایت در مبدا مطالبه می‌كنند تا اگر این قانون اجرا شد آن‌ها را در فهرست نخستین كسانی قرار خواهند داد كه از این قانون استفاده می‌كنند.
دادفر گفت: اینكه افرادی هم اكنون مقابل وزارت صمت و دیگر نهادها، تجمع اعتراضی بابت كلاهبرداری دارند بابت پیش فروش و فروش خودرو‌های مختلف تحت همین عناوین بوده است كه اگر توجه نشود این اتفاق دوباره تكرار خواهد شد.
 
وی با بیان اینكه اصناف دارای مجوز رسمی و اعضای انجمن به علت سابقه و پیشینه مثبتی كه دارند هیچ وقت اقدام به این فعالیت نخواهند كرد افزود: افرادی كه اقدام به این كار می‌كند كلاهبردار هستند و كار آن‌ها سوء استفاده از فرصت‌هایی است كه به وجود می‌آید و مردم هم با ناآگاهی در دام آن‌ها می‌افتند بنابراین عموم مردم متوجه باشند در دام موارد پیش خرید خودرو‌های روز از بابت موضوع قانون در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی نیفتند.
دبیر انجمن واردكنندگان خودرو ادامه داد: در دو هفته گذشته كه طرح مجلس در واردات خودرو آغاز شد و ادامه مسیر را در شورای نگهبان می‌گذراند قیمت خودرو‌ها روند نزولی یافته است كه اگر این طرح، قانون شود و وزارت صمت هم در اجرای آن اهتمام ورزد و با دقت و سرعت آن را اجرا كند مردم بهره زیادی از ابلاغ این قانون خواهند برد.
 
آقای دادفر با اشاره به اینكه با قانون شدن طرح مجلس و ابلاغ آن، همه دهك‌ها هم در حوزه خودرو‌های داخلی و هم در حوزه خودرو‌های وارداتی از آن منتفع خواهند شد گفت: امیدواریم این طرح نوعی تعادل در بازار ایجاد كند و حباب كاذب بازار را كاهش دهد و با كاهش قیمت خودرو‌های وارداتی از افزایش بی رویه قیمت خودرو‌های داخلی نیز جلوگیری كند و حتی قیمت‌های خودرو‌های داخلی نیز كاهش یابد.
وی افزود: در همین دو هفته اخیر، خودرو‌های خارجی كه سه میلیارد تومان قیمت داشته، كاهش ۵۰۰ میلیون تومانی را تجره كرده و خودرویی كه قیمت آن ۱۸۰ میلیون تومان بوده، ۱۰ میلیون تومان كاهش قیمت داشته است یعنی به تناسب هر چه قیمت بالاتر بوده اثرگذاری بیشتری در كاهش قیمت از طرح مجلس داشته است.
 
دبیر انجمن واردكنندگان خودرو گفت: بعضی افراد فكر می‌كنند كه با آزادسازی واردات خودرو، خودرو‌های داخلی با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان به قیمت ۲۰ میلیون تومان یا ۵۰ میلیون تومان خواهد رسید كه این شدنی نیست بلكه بر اساس یك منطق و تناسب و در رقابت با نمونه خارجی قیمت‌ها مشخص می‌شود ضمن اینكه در صورت واردات خودرو‌های همگن و هم شكل و شكل‌گیری بازار رقابتی، خودروساز داخلی باید به فكر كاهش هزینه‌های سربار و بهینه سازی مصرف در مواد اولیه باشد و به نوعی باید تقاضای بازار را به خوبی پاسخ دهد و و انتظار مشتری را برآورده كند.
 
آقای دادفر افزود: اگر واقعاً وزارت صنعت بخواهد به سمت بازار رقابتی پیش برود با آزادسازی واردات خودرو، فرصت مناسب و عادلانه برای همه آحاد جامعه به منظور واردات خودرو مهیا می‌شود و در این صورت است كه خودروسازان هم می‌توانند حذف قیمت‌گذاری دستوری پرتیراژ را از شورای رقابت تقاضا كنند.
 
وی افزود: البته خودروسازان مشكلات فراوانی دارند كه اگر تا پایان امسال فكری به حال آن‌ها نشود و آزادسازی قیمت در خودروسازی داخلی صورت نگیرد سال بعد شاید با فاجعه صنعتی در خودروسازی روبرو شویم.صداو سیما
لینك خبر :